e-Twoje zdrowie

Kiedy mózg szybciej się starzeje! 2014-11-20


Często pracujesz w nocy? Uważaj! Twój mózg może szybciej się zestarzeć. Okazuje się bowiem, że mózg osoby pracującej na nocną zmianę dłużej niż dekadę funkcjonują tak jak mózg osoby starszej o ponad sześć lat. Na dodatek po rezygnacji z pracy zmianowej potrzeba aż pięciu lat, by sprawność intelektualna wróciła do normy.

Z niedawno opublikowanych w ''Occupational and Environmental Medicine'' badań wynika, że praca zmianowa jest porównywana do przewlekłego jet lagu (a więc objawów związanych z nagłą zmianą stref czasowych podczas podróży).

Naukowcy z Universite de Toulouse-Inserm w Tuluzie we współpracy z kolegami z Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Monako zwracają uwagę na to, że praca w nocy zakłóca naturalne rytmy okołodobowe i życie towarzyskie, negatywnie wpływa na produktywności i bezpieczeństwo w miejscu pracy, a w dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego, zespołu metabolicznego, otyłości, raka piersi, zaburzeń płodności, wrzodów żołądka.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród ponad 3,2 tys. osób (stale aktywnych zawodowo lub emeryturze). Prawie 1500 z nich pracowało na zmiany – aktualnie lub w przeszłości.

(Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)