e-Twoje zdrowie

Najnowsze zalecenia w żywieniu niemowląt 2014-11-20


Rodzice nadal popełniają wiele błędów w żywieniu niemowląt. Prawie połowa nie słyszała o schemacie żywienia niemowląt. Nowe opracowanie bezpłatnego "Poradnika żywienia niemowląt" opracowali polscy pediatrzy i dietetycy. Można w nim znaleźć odpowiedzi na pytania, kiedy i jak wprowadzać różne pokarmy do diety niemowlęcia? Jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych? Czy są pokarmy lepsze i gorsze?

Z badania populacji dzieci do pierwszego roku życia, którymi kierowała dr Anna Stolarczyk z Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że rodzice popełniają wiele błędów w żywieniu maluchów.

Prawie 40 proc. rodziców nigdy nie słyszało o schemacie żywienia niemowląt. Zgodnie z zaleceniami, dzieci w pierwszym roku życia powinny być karmione 5-6 razy na dobę. Aż 20 proc. polskich niemowląt dostaje w ciągu doby jednak 10 lub więcej posiłków (nie licząc drobnych przekąsek między nimi). Mamy problem też z dobieraniem właściwych posiłków.  Ok. 60 proc. dzieci zbyt wcześnie otrzymuje pokarmy przeznaczone dla dorosłych.

Pierwsze lata życia są bardzo ważne. Zgodny z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. poradnik można pobrać za darmo ze strony internetowej programu edukacyjnego ''1000 pierwszych dni dla zdrowia'' (www.1000dni.pl).

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)