e-Twoje zdrowie

Suplementy czy zdrowa zbilansowana dieta? 2014-11-20


Magnez na zmęczenie i skurcze mięśni, witaminy na ładniejszy wygląd paznokci czy włosów... Polacy zażywają coraz więcej suplementów diety, niestety często w sposób nieodpowiedzialny i niekontrolowany. Sprzyja temu szybki tryb życia. Przestrzegają przed tym Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia. Zamiast łykania kolejnych witamin w pigułkach zalecają stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety.

Najlepiej sprzedającymi się suplementami diety w Polsce są: preparaty z magnezem, probiotyki, preparaty na wzmocnienie kości, mięśni i stawów, specyfiki wspierające odchudzanie oraz suplementy wspomagające ładny wygląd. 

Podczas konferencji naukowej „Suplementy diety - dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, podkreślano, jak ważne jest uświadomienie społeczeństwu, że dzięki dobrze zbilansowanej diecie możliwe jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych do zachowania zdrowia składników odżywczych.

Jest to ważne głównie w kontekście rosnącej popularności suplementów diety. Polacy zażywają ich coraz więcej, często w sposób zupełnie nieodpowiedzialny i niekontrolowany. Suplementy powinny być stosowane tylko w przypadku szczególnych grup ludności (takich jak np. kobiety w ciąży, niektórzy seniorzy) i tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza gdy równocześnie stosowane są leki.

Osoby zażywające suplementy diety na własną rękę, zwłaszcza te, które spożywają ich wiele, mogą być narażone na wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru lub nowotworów złośliwych. Osoby przyjmujące jednocześnie suplementy i leki narażają się na niebezpieczne interakcje, mogące prowadzić do spadku ciśnienia krwi, arytmii serca albo zaburzeń wchłaniania leków, np. antybiotyków.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)